Wszystko zaczęło się w Egipcie. Bogini miłości oraz ogniska domowego -Izyda, przyczyniła się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa, który wcielił się w postać zająca. Grecy podziwiali króliki za ich płodność, mino krótkiego żywota. Wielkanocny Zajączek jest więc symbolem przemijania oraz zmartwychwstania. A symbolika jego płodności oznacza triumf życia nad śmiercią.
Ostateczne powiązanie zająca z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się pierwsze obrazki przedstawiające to zwierzątko z jajkami wielkanocnymi.
Oczywiście patrząc na puchate zwierzątko na kartkach wielkanocnych nie analizujemy czy to królik, czy zając. Jednak należy pamiętać, że to odrębne gatunki zwierząt. W Polsce żyją trzy gatunki z rodziny zającowatych: zające szarak i bielak oraz królik europejski. Zające są większe, mają dłuższe kończyny i uszy, a ich młode są znacznie szybciej zdolne do życia, niż królików. Popularny szarak (łac. Lepus europaeus) zamieszkuje tereny otwarte i rolnicze, lubi miedze. Powrzechnie był znany naszym przodkom i wiosenny symbol świąt.
Królik z siana
Materiały:
- siano
- nitka
- nożyczki
- klej na ciepło
- ozdoby: fasolki, oczy, kokardki, kwiaty itp.
Siano zwijamy w kulkę i obwiązujemy ściśle w twardą kulkę. W ten sposób uzyskujemy brzuch naszego króliczka. W ten sam sposób formujemy dwie małe kulki- nogi oraz większą -ogonek. Aby uzyskać głowę wystarczy, że koniec siana pozostawimy i obwiążemy w uszy. Przycinamy wszystkie wystające źdźbła i możemy przystąpić do sklejania całości. Postać królika przyklejamy na tekturce wówczas będzie bardziej stabilny. Z siana formujemy również wąsy naszego szaraka. Wszystkie elementy sklejamy klejem na gorąco, ozdabiamy według uznania.
Materiały:
- tektura
- patyk plastikowy lub drewniany
- bibuła
- białe farby plakatowe
- papier kolorowy
- klej na gorąco
- czarny flamaster
- kokarda
Zająca możemy przytwierdzić w plastikowym pojemniku.
Zając z rolki papieru
Materiały:
- rolka papierowa
- papier kolorowy
- oczy
- plastelina
- flamastry
- klej
Rolkę oklejamy papierem kolorowym, przyklejamy oczy, rysujemy buzię,
formujemy wąsy i przyklejamy na plastelinie. Rysujemy i wycinamy uszy, doklejamy
od wewnętrznej części rolki. Doskonała propozycja dla każdego przedszkolaka.
Wesołych Świąt!
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis
Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Ten z siana jest uroczy! :)
OdpowiedzUsuńsuper wszystkie
OdpowiedzUsuńZajączka z siana też chciałabym zrobić. Tu wszystkie zające tryskają radością przed świąteczną :D
OdpowiedzUsuń