Lubisz kosmetyki? Chcesz poznawać nowości? Jesteś łowczynią okazji, która równie chętnie uzupełni swój budżet? Zostań Konsultantką Avon i korzystaj z wielu dodatkowych możliwości. Oszczędzaj na zakupach, zamawiaj produkty ze zniżką i z dostawą bezpośrednio do domu. Zarejestruj się na Konsultantka.pl Avon całkowicie za darmo i ciesz się kosmetykami w super niskich cenach. Rejestracja AVON jest szybka i bezproblemowa, a dalsza współpraca zależy tylko od Ciebie. Nie masz żadnych zobowiązań, to dodatkowe zajęcie, które możesz wykonywać w czasie wolnym. Dołączając do Avon jako konsultantka i pracuj na własnych zasadach.

Zielono mi, czyli parapetowy ogródek wiosenny.

wtorek, 22 marca 2016


Wiosna, święta i pragnienie zieleni zachęca wszystkich do zakładania domowych hodowli parapetowych.I tu zaraz wracam do wspomnie z dzieciństwa i olbrzymiej frajdy z obserwowania rozwijającej się rzeżuchy.  Tą wielkanocno-wiosenną tradycję, pragnę zaszczepić również moim dzieciom.

Rozczochrane rzeżuchy.

Materiały:
  • pojemniczki po deserkach
  • wata
  • nożyczki
  • nasiona rzeżuchy
  • pisak wodoodporny, oczy, kokardki itp.

Czas hodowli: ok. 1,5 tygodnia

     Staranie umyte kubeczki wycinany w formie rozbitej skorupki jaja, następnie wypełniamy watą, którą nasączamy wodą.  Na tak przygotowany "grunt" siejemy nasiona rzeżuchy i odstawiamy na parapet. 
     Najmłodsi doskonale radzą sobie z tymi zadaniami i jest to dobra okazja na rozmowę o potrzebach rozwojowych roślin - podłoże, woda, słońce. Ze starszakami warto porozmawiać na temat fotosyntezy oraz produkcji tlenu przez rośliny. Można również przygotować eksperymenty z solą lub detergentem, ale o tym możne innym razem.
    Rzeżucha to również fajny obiekt badawczy, ponieważ szybko kiełkuje i dziecko możne obserwować zachodzące zmiany, nie nudząc się  - pęcznienie nasion, pekanie łupin, wzrost korzenia, łodygi i liści. Starszak może przy okazji prowadzić dzienniczek lub foto-dzienniczek obrazujący proces wzrostu rośliny. 
     Hodowla uczy również samodzielności oraz systematyczności, pozwólmy dziecku pamiętać o podlewaniu i obracaniu roślinek, z pewnością wykonywanie tych dziecinności da dużo frajdy i będzie bardzo kształcące. Bo, co się stanie jak mały rolnik zapomni podlać rzeżuchę? ...
     Rzeżucha nie tylko cieszy nasz wzrok, ale również jest bardzo zdrowa. Zawiera witaminy C, A, B, PP i K oraz mikroelementy - żelazo, magnez, wapń oraz jod. Ma właściwości oczyszczające organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie, poprawia wygląd skóry, paznokci i włosów. Należy jednak pamiętać, że jest moczopędna i nie należy się nią objadać. Świeży  sok można wykorzystać do przemywać twarz, aby rozjaśnić plamy, piegi i przebarwienia. Rzeżucha ma wyrazisty, który jest tolerowany przez większość dzieciaków. Nadaje się nie tylko do kanapek, ale także do różnego rodzaju, sałatek, surówek, zup, sosów czy masła.

     Nasze rzeżuchowce hodowle warto ozdobić, doklejając oczy, dorysowując buzie i ozdabiając.  W ten sposób otrzymamy wspaniałe dekoracje wielkanocnego stołu. 


Króliki buszujące w zbożu. 


Materiały:
  • słoik
  • gaza
  • sznurek lub gumka recepturka
  • wata
  • pojemnik np. plastikowy
  • ziarna pszenicy
  • papier techniczny kolorowy lub gotowe kurczaki, króliczki itp.
  • nożyczki
Czas hodowli: około 1,5 tygodnia


     Nasze ziarna są niezwykłe, ponieważ to wakacyjne wspomnienia z wyjazdu na Roztocze. To tam syn obserwował prace rolnicze, kombajny i silosy. Ziarna pałętały się po półkach i tak naprawdę miała wielokrotnie chęć się ich pozbyć, ale na szczęście dotrwały do naszego wysiewu. Podwójną miał,  więc radość mój średniak, jego pszenica będzie wysiana i wyrośnie!
Przebrane i umyte ziarno pszenicy należy przełożyć do słoika i zalać wodą, przykryć gazą i obwiązać sznurkiem lub gumką.
Słoik odstawić na parapet i następnego dnia wymieniamy wodę. 

     Warto pamiętać, że kiełkujące ziarna pszenica można spożywać i jest to prawdziwa kopalnia witamin: E, A, D i B. Kiełki są również  bogate w minerały wapń, potas, fosfor, magnez, czy żelazo. Wspomagają układ krążenia, kondycję fizyczną, doskonale wpływają na cerę i paznokcie. Najlepiej smakują młodziutkie 1-2 dniowe kiełki.
Napęczniałe i kiełkujące nasiona wysiać na wilgotną watę w pojemniku. Kontrolować wilgoć podłoża i obserwować szybko kiełkujące nasiona.  

Z papieru kolorowego polecam wyciąć uszy królika i udekorować nimi źdźbła pszenicy lub umieścić żółciutkie kurczaki.

Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!

2 komentarze:

  1. Ja niestety kompletnie nie mam ręki do roślin, nawet choinkę ostatnio wykończyłam ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia