Każde dziecko zna ciecze - mleko, sok, rosół, ale czy są ciecze, po których można chodzić, a raczej biegać?
W życiu codziennym spotykamy się z płynami newtonowskimi. Kiedy je przelewamy, możemy rozlać, gdy uderzamy dłonią w jej powierzchnię, rozpryskuje się.
Czym są więc ciecze nieniutonowska lub jak kto woli nienewtonowska? W spoczynku, bez działającej na nie żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz - przelewa się, zajmuje całą dostępną powierzchnię. Gdy tylko dostarczymy jej jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe, jest twarda, krucha.
Do eksperymentu potrzebne są:
- mąka ziemniaczana (skrobia)
- chłodna woda
- miska, łyżka
- ewentualnie barwnik np. spożywczy
Przebieg doświadczenia:
Wymieszać mąkę ziemniaczaną z wodą w odpowiedniej proporcji. Proporcje w internecie są bardzo różne 1:1 lub 2:1 - z przewagą mąki. Najlepszym sposobem jest stopniowo dodawać skrobię do wody, dokładnie mieszając i obserwując konsystencje. Mieszanina powinna sama spływać z łyżeczki jak gęsta ciecz, ale przy energicznych ruchach łyżeczką można ją pokroić.
Nie należy się przejmować zabrudzeniami, ponieważ ciesz nieniutonowska bardzo łatwo daje się usunąć. Można zmieść zmiotką, a następnie zmyć wodą. Proponuje również zabawę na rozłożonej foli lub na podwórku.
Eksperymentowanie:
1. Szybkimi ruchami formujemy kulkę z ciecz i kładziemy ją na podłożu. Kulka w mgnieniu oka rozpływa się.
2. Można uformować kulkę i trzymać na dłoni obserwując jak przelewa się między palcami.
3. Mocni uderzamy dłonią, palcem w powierzchnie cieczy. Ciecz jest twarda. Jeżeli delikatnie położymy rękę, ciecz wciągnie ją.
4. Kładziemy klocki, monety na powierzchni cieczy. Przedmioty toną w cieczy nienewtonowskiej.
5. Na zabezpieczony (np. folia spożywczą) głośnik kładziemy ciecz i włączamy rytmiczną muzykę. Ciecz zaczyna "tańczyć" pod wpływem fali dźwiękowej na głośniku.
6. Łyżeczką lub nożem możemy kroić, przekładać ciecz jak ciało stałe, o ile robimy to energicznie.
7. Ciecz nieniutonowska doskonale barwi się: barwnikami spożywczymi, farbami lub bibułą, dzięki czemu możemy uzyskać dowolne barwy i kompozycje.
8. Szybkimi ruchami dmuchamy na powierzchnię lub wdmuchujemy powietrze w jej głąb.
8. Jeżeli przygotujemy ciecz nieniutonowską w dużym pojemniku lub basenie można spróbować po niej szybko przebiegnąć. Należy chodzić szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy.
Warto również wspomnieć, że ciecz newtonowska zachowuje się jak bagna lub ruchome piaski. Osoby, które grzęzną w takiej pułapce, szarpiąc się sprawiają, że bagno jeszcze bardziej je wciąga.
Zapraszamy na film zmontowany przez mojego syna ;)
Biorę udział w wyzwaniu - Dziecinne ...
Bardzo się cieszę, że
tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Zapraszam do komentowania tu
lub na FB. Pozdrawiam!
Mama do sześcianu :)
Super jest ta masa nieniutonowska.
OdpowiedzUsuńMy robiliśmy. Taka ,,magia", a tylko dwa składniki :-)
A może jakieś informacje na temat wody lodowej? Myślę, że wiele informacji na jej temat możecie znaleźć sobie na stronie https://issuu.com/woda-lodowa . Tam też dodatkowo znajdziecie sobie wszystkie informacje, które będą pomocne w otrzymaniu odpowiedniej wiedzy.
OdpowiedzUsuń