źródło http://www.wydawnictwo-pentliczek.pl/ |
Z metodą globalnego czytania miałam pierwszą styczność 3 lata temu, gdy mój syn uczestniczył w zajęcia opartych na tej metodzie w przedszkolu. Syn bardzo entuzjastycznie bawił w "czytaniem" i teraz chciałam popracować w ten sposób również z córką.
Metoda czytania globalnego jest jedną z niewielu metod pozwalających na naukę czytania dzieci w wieku poniżej 6 lat. Wykorzystuje ona typową dla tego okresu zdolność do zapamiętywania grafiki zapisanego wyrazu. Dziecko nie znając poszczególnych liter, wyraz widzi jako całość. W polskich szkołach pracuje się metodą analityczno-syntetyczną, która polega na znanym nam składaniu liter w wyrazy, a potem wyrazy w zdania. Dzieci młodsze nie mają jeszcze tak rozwiniętych możliwości analizy i syntezy, natomiast mają olbrzymi potencjał w bardzo szczegółowym zapamiętywaniu obrazów. W metodzie globalnej wykorzystuje właśnie tą naturalną zdolność, a zapamiętywanymi obrazami są wyrazy. Warto, więc skorzystać i rozbudzać chęci poznawania otoczenia właśnie z wykorzystaniem metody czytania globalnego.
Bardzo istotna w czytaniu globalnym jest forma nauki, czyli wspólna zabawa. Trzeba podkreślić, że w tak młodym wieku, dużo ważniejsze od wyników jest pozytywny przekaz. Dziecko powinno wspólnie z rodzicem czerpać przyjemność ze zdobywania wiedzy, a co za tym idzie budowanie własnej wartości. Naukę czytania metodą globalną można połączyć z zabawami ruchowymi, muzycznymi i plastycznymi, co stymuluje proces zapamiętywania. Ważne jest również, że możemy nią pracować w każdym dowolnym momencie - w podróży, w kolejce do lekarza itp. Dziecko uczy się również od najmłodszych lat, że czytanie i książki, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Takie zakorzenione przekonanie może w przyszłości przerodzi się w prawdziwą czytelniczą pasję.
Metoda globalnego czytania polega na wielokrotnym pokazywaniu dziecku wyrazów z jednoczesnym ich artykułowaniem. To doskonała zabawa logopedyczna, która wpływa na rozwój słownictwo dziecka. Plansze do nauki metodą czytania globalnego można wykonać samemu – wydrukować na domowej drukarce lub odrysować ręcznie. Pamiętać należy jedynie, aby czcionka była duża, drukowana z użyciem małych liter. Gotowe plansze do nauki czytania metodą globalną wraz z przewodnikiem można również nabyć w sklepie: www.e-pentliczek.pl. Tablice autorstwa Marii Trojanowicz-Kasprzak opatrzone są po jednej stronie w obrazek, ułatwiający skojarzenie wyrazu z przedmiotem. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Pentliczek otrzymamy w najbliższym czasie zestaw startowy do nauki czytania metodą globalną wraz z przewodnikiem.
Z niecierpliwością oczekujemy na nasz pakiet oraz na wspólną zabawę w czytanie.
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Ciekawa metoda i w sumie fajny pomysł na prezent dla jakiegoś maluszka :)
OdpowiedzUsuńMyślę że super prezent
OdpowiedzUsuńMuszę się wziąć z synem za naukę :)
OdpowiedzUsuńStosowałam tę metodę z synem. Zaczął czytać, kiedy miał 4,5 roku. Polecam :)
OdpowiedzUsuńSuper metoda. :-D
OdpowiedzUsuńBardzo powszechna umiejętność uczenia się
OdpowiedzUsuń