"Księżna Margaret" napisana została z perspektywy tytułowej
bohaterki, to ona pełni rolę narratora dzieląc się z czytelnikiem swoimi
przemyśleniami i emocjami. Powieść łączy w sobie fikcję literacką, a
także elementy biografii Margaret Cavendish żyjącej XVII wieku.
Tytuł: Księżna Margaret
Autor: Danielle Dutton
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2017
Liczba stron: 200
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Cena okładkowa: 36,90 zł
Kategoria: bestsellery
Margaret od najmłodszych lat odstawała od wizji arystokratycznej damy. Często zatracała się w swoim świecie marzeń i fantazji, nie przywiązując zbyt dużej uwagi do strojów oraz towarzystwa. W czasie zawieruchy wojennej rodzina Margaret została aresztowana na kilka dni, a ich posiadłość ograbiona i zdewastowana. Po chwilach grozy Margaret poprosiła o zgodę na dołączenie do dworu królewskiego, z którym ostatecznie spędziła kilka lat na wygnaniu we Francji. Tam również poznała swojego mąż markiza Williama Cavendisha.
Czytając zapowiedź książki miałam wrażenie, że będę miła do czynienia z kolejną pozycją opisującą swawolne życie damy dworu, pełne romansów, tajemniczych schadzek, liścików miłosnych i plotek. Tymczasem Lady Cavendish była osobą stosunkowo nieśmiałą, skrytą i wierną uczuciowo. Dopiero po napisaniu swoich dzieł Margaret zaczęła otwarcie mówić o poglądach, szokować i budzić niesmak swoimi strojami oraz zachowaniem. To wówczas poznajemy jedną z największych ekscentryczek ówczesnych czasów. Pisano o niej na łamach gazet, jako największej skandalistce, a tłumy krzyczały na jej widok "Szalona Maggie!"
"- Przekona się pan, drogi panie - gwałtownie mu przerwała - że natura kobiet
równie trudno jest pojąć, jak naturę wszechświata.
równie trudno jest pojąć, jak naturę wszechświata.
W salonie zapadła cisza."
"-Po raz pierwszy zdarza się, by Towarzystwo Królewskie gościło
na swym posiedzeniu damę.
Sala jest pełna - mówi Brouncker. - Są tu wszyscy."
Pomimo, że książka okazała się całkowicie odmienna od oczekiwań przeczytałam ją zaciekawieniem w ciągu jednego popołudnia. Historia przeplata się z fantazjami i myślami Margaret, tworząc zaskakującą i czasami dziwną mieszankę, w której jednocześnie jest coś fascynującego. W książce poznajemy także życie XVII w., szokujące metody leczenia, obyczaje oraz zmieniające się postawy i poglądy wobec odtaczającego świata. Opisy śmierdzącego fekaliami Paryża, leniwej angielskiej prowincji, Antwerpii i Londynu przeniosły mnie w odmienną rzeczywistości. Urzekło mnie również wydanie, w szczególności okładka książki w klimacie opisanej epoki.
Za możliwość poznania Lady Cavendish dziękuje:
Bardzo się cieszę, że
tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu
lub na FB. Pozdrawiam!
Lubię takie propozycje książkowe ..
OdpowiedzUsuńLubię takie propozycje książkowe ..
OdpowiedzUsuń:) Ja bardzo lubię książki o tematyce historycznej w szczególności dotyczącej Anglii. Cudowną serię stworzyła Philippa Gregory <3
UsuńNie przepadam za tego typu książkami, ale na pewno znajdzie ona licznych zwolenników :)
OdpowiedzUsuńZdecydowanie, to nie dla każdego propozycja, ale zaskakująco mnie wciągnęła i przeczytałam w jedno popołudnie :)
Usuń