Grilowanie nad ogniem, gotowanie w cieczy, pieczenie chleba i fermentowanie żywności - poznaj magię gotowania według Michaela Pollan.
Tytuł: Magia gotowania
Autor: Michael Pollan
Wydawnictwo: Vivante
Data wydania: 01.02.2018
Liczba stron: 488
Oprawa: twarda
Data wydania: 01.02.2018
Liczba stron: 488
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 59,90 zł
Książka jest efektem trzyletniej edukacji autora pod okiem utalentowanych mistrzów gotowania. Została podzielona na cztery części, z których każda dotyczy jednego z czterech klasycznych żywiołów: ognia, wody, powietrza i ziemi. Pierwszym żywiołem warunkującym gotowanie jest ogień, w związku z czym autor zabiera nas w smakowitą podróż od jedynej ocalałej restauracji serwującej potrawy z grilla w Ayden, poprzez rozważania Freuda, Biblię, miologię, kończąc w malutkim miasteczku w hiszpańskim Kraju Basków. Przeciwieństwem pieczenia nad ogniem jest gotowanie z użyciem wody, co jest tematem drugiej części. Opisane zostały tu techniki, wady i zalety przygotowywania posiłków w ten właśnie sposób oraz rodzinna atmosfera wspólnego gotowania. W trzeciej części poznajemy żywioł powietrza i proces wypieku pięknie wyrośniętych bochenków chleba na zakwasie. Ta część książki powstała na podstawie doświadczeń zdobytych przez autora w kilku różnych piekarniach. Ostatnia część w trzech odrębnych rozdziałach omawia różne rodzaje fermentacji polegające na działaniu procesów biologicznych. Poznamy procesy prowadzące do powstania m.in kiszonej kapusty, serów, czy miodu pitnego. W załączniku znajdziemy również cztery podstawowe przepisy odpowiadające czterem żywiołom. Przepisy są bardzo szczegółowe i z pewnością nie zaliczyłabym ich do najprostszych. W drugim załączniku znajdziemy bogaty zbiór książka kucharskich polecanych przez autora każdemu miłośnikowi gotowania.
To bardzo obszerna rozprawa nad cywilizacją gotowania, ewolucją człowieka i jego kuchni. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek na temat tradycji, metod oraz tajników przyrządzania potraw ukazanych w wielu aspektach - filozoficznych, biologicznych, socjologicznych, historycznych, a kończąc na kulinarnych. Niewątpliwie bardzo interesujący jest podział książki na cztery części odpowiadające czterem żywiołom, spora dawka informacji z różnych dziedzin życia i odzwierciedlenie ich związku z tak podstawową dla człowieka potrzeba odżywiania się. Jednak natłok informacji może przytłoczyć przeciętnego czytelnika, a przynajmniej tak było momentami w moim przypadku. Nie twierdzę, że to pozycja niewarta zainteresowania, ale nie tego się spodziewałam. Chwilami czytałam zapartym tchem, momentami musiałam odpocząć. Moim zdaniem to książka, do której warto wracać i raz po raz pozwalając sobie na krótką podróż kulinarną oparta na przemyśleniach i poszukiwaniach autora. W książce nie znajdziemy smakowitych fotografii, a ilość przepisów jest minimalna - cztery w podsumowaniu, co również mnie zaskoczyło w książce o wspaniałym tytule Magia gotowania.
"Przepisy kulinarne nie są przepisem na sukces. "
Jakie jest Twoje popisowe danie?
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis
Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
A ja właśnie po wystawnym obiedzie i normalnie nie mogę myśleć o niczym związanym z jedzeniem, bo zaraz pęknę ;)
OdpowiedzUsuńZazdroszczę tej książki! Kocham kuchnię, a zwłaszcza opowieści związane z powstawaniem danych potraw - ich historię!
OdpowiedzUsuńA moim popisowym daniem jest tarta z porem :)
Kinga
Smakowicie :)
UsuńNo proszę, kolejna fajna kulinarna pozycja:) Moje popisowe danie? Ostatnio pomidorowa:D
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)
Uwielbiam pomidorową - zawsze i wszędzie :)
Usuńsuper pozycja książkowa
OdpowiedzUsuńKsiążka z pewnością wspaniałą. Bardo ciekawa, na pewno dobrze się ją czytało.
OdpowiedzUsuń