Puzzle to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Niezależnie od aury za oknem puzzle mogą zapewnić długie chwile świetnej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Pierwsze puzzle powstały w 1766 roku w pracowni kartografa i rytownika Johna Spilsbury, który pragnął uatrakcyjnić naukę geografii. Tworzenie pierwszych puzzli było bardzo pracochłonne, ponieważ były one wykonywane z cienkich kawałków drewna, na które nanoszono mapy, a następnie rozcinano wzdłuż granic regionów, czy królestw. Spilsbury zauważały jednak, że taka forma nauki jest niezmiernie skuteczna, a w dodatku bardzo ciekawa i chętnie podejmowana przez uczniów. Mimo upływającego czasu puzzle nie tracą na atrakcyjności, a dzięki rozwojowi techniki stały się ogólnie dostępne.
Pierwsze puzzle powstały jako pomoc naukowa i należny pamiętać, że nadal pełnią taką funkcję. Układnie puzzli
niesie ze sobą mnóstwo korzyści,
dlatego warto zachęcać dzieci do zabawy puzzlami od najmłodszych lat.
Układanie puzzli:
- stymuluje rozwój mózgu – uczy logicznego myślenia, zapamiętywana, powiązania faktów i elementów, a różnorodna tematyka wpływa pozytywnie na rozwój funkcji poznawczych,
- rozwija sprawność manualne poprzez próby dopasowania do siebie poszczególnych elementów, dziecko rozwija motorykę małą, chwytność palców i precyzję ruchów,
- ćwiczy widzenie przestrzenne, co pozytywnie wpływa na rozwoju umiejętności matematycznych i technicznych w przyszłości,
- pobudza wyobraźnię i kreatywne myślenie,
- wspomaga koncentrację i spostrzegawczość,
- to trening cierpliwość i wytrwałości,
- wzmacnia poczucie własnej wartości poprzez odnoszenie sukcesów,
- kształtuje zdolność rozróżniania kształtów, kolorów, figur itp.
Jak wybrać odpowiednie puzzle?
Wybierając puzzle dla dzieci warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kluczowy dla wyboru jest oczywiście wiek dziecka oraz jego zainteresowania. Układanie puzzli musi być dla dzieci ciekawą i wciągającą zabawą, która powinna rozwijać i dawać satysfakcję. Czynność ta nie może być zbyt trudna, zniechęcająca, czy stresująca, dlatego warto dobrać zestaw puzzli do indywidualnych predyspozycji dzieci. Przygodę z puzzlami warto rozpocząć od prostych, dużych 2-4 elementowych zestawów, aby czasem zwiększać ilość oraz trudność układanek.
Na rynku dostępna jest bogata oferta tematyczna puzzli dla dzieci. Piękne, pełne zaskakujących szczegółów ilustracje współczesnych puzzli zachwycają dzieci i dorosłych. Warto poświęcić więcej czasu by wybrać puzzle atrakcyjne pod względem
zainteresowań dziecka - samochody, zwierzęta, ulubione postacie z bajek itp. Znaleźć możemy również puzzle, które dodatkowo wzmacniają aspekt edukacyjny - zachęcają do rozmów, opowiadań, uczą i pobudzają do poszukiwania wiedzy. Dzięki puzzlom dziecko może nauczyć się liter, cyfr, nazw kontynentów, zwierząt, kolorów, kształtów itd.
Oprócz atrakcyjnego tematu puzzli trzeba również zwrócić uwagę na ich wykonanie. Dla najmłodszych zaokrąglone brzegi, bezpieczne i wytrzymałe materiały, to oczywiście podstawa. Do wyboru mamy puzzle drewniane, kartonowe, piankowe, magnetyczne w różnych kształtach i wielkościach.
Tytuł: Puzzle obserwacyjne. Rycerze
Wydawca: Kapitan Nauka
Ilustrator: Adam Pękalski
Ilustrator: Adam Pękalski
Data wydania: październik 2018
Wiek graczy: 6+
Ilość elementów: 104
Format układanki:
Cena: 29,90 zł
NOWOŚĆ
NOWOŚĆ
W ostatnim czasie w naszym domu pojawiły się nowe Puzzle obserwacyjne Rycerze. Zestaw składa się z plakatu w skali 1:1 oraz 104 puzzli, które umożliwiają ułożenie układanki o wymiarach 47x33 cm. Całość została starannie wykonana i zapakowana w eleganckie, kolorowe pudełko. Bardzo podoba mi się bogactwo elementów oraz uniwersalność tematu - rycerze, smok, zamek, muzykanci, kowale, król oraz dwór pełen księżniczek. Bajkowe puzzle zachwyciły zarówno mojego syna, jak i córkę. Z przyjemnością zabrali się do wspólnego układania i od razu pojawiły się ciekawe dyskusje na temat życia w zamku oraz rycerskich turniejów. Ciekawym rozwiązaniem jest ramka z przeszło 50 elementami do wyszukania na ilustracji, która zapewnia dodatkowy trening spostrzegawczość i koncentrację. Można bawić się w ich znajdywanie indywidualne, włączyć współzawodnictwo lub wyszukiwanie na czas. Możliwości jest wiele.
Nowości w serii puzzle obserwacyjne:
Pojazdy 6+
W serii:
Puzzle Układam i Opowiadam Spadochroniarze 3+ (24 elementy)
Puzzle Układam i Opowiadam Sąsiedzi 3+(24 elementy)
Puzzle układam i opowiadam Kapitan Nauka zostały wyróżnione w tegorocznej edycji Zabawki Roku 2018
Gratulujemy!
W serii:
Puzzle Układam i Opowiadam Spadochroniarze 3+ (24 elementy)
Puzzle Układam i Opowiadam Sąsiedzi 3+(24 elementy)
Puzzle układam i opowiadam Kapitan Nauka zostały wyróżnione w tegorocznej edycji Zabawki Roku 2018
Gratulujemy!
Lubicie układać puzzle?
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis
Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Uwielbiam puzzle wszelkiego rodzaju - moje Baby również świetnie się przy nim bawią...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Uwielbiam puzzle i z pewnością kiedy moja córcia będzie nieco starsza weźmiemy się za ich układanie.
OdpowiedzUsuńNam o wartościach układania puzzli nie tzreba mówić:0 my kochamy puzzle w każdej postaci- Kapitan Nauka jak zawsze ma Kapitalne pomysły:)
OdpowiedzUsuńŚwietne propozycje! Podobają mi się szczególnie dlatego, że mają w sobie dodatkowe zabawy na spostrzegawczość 👍 chyba muszę przejrzeć ofertę Kapitana 😉
OdpowiedzUsuńU nas największa frajda to zagonienie rodziców do układania puzzli i ukrywanie elementów ;) Ale jak zawsze... liczę, że to etap nauki przez podpatrywanie dorosłych!
OdpowiedzUsuńukładanie puzzli ma znaczny wpływ na rozwój dziecka ale także na jego charakter. Uwielbiamy puzzle, a Kapitan Nauka ma ogromny wybór przeróżnych gier.
OdpowiedzUsuńta seria jest swietna, na pewno sie jej przyjrze blizej
OdpowiedzUsuńUwielbiamy puzzle - idealna rodzinna rozrywka na długie zimowe wieczory.
OdpowiedzUsuń