Przyjście na świat dziecka to szczęśliwy moment dla każdego rodzica. Mimo że tym chwilom towarzyszą ogromna radość i podekscytowanie, nie można zapomnieć również o formalnych kwestia związanych z narodzinami potomstwa. Jest ich kilka. Przeczytajcie, jakie.
Zgłoszenie do urzędu stanu cywilnego
Pierwszą bardzo ważną rzeczą jest wybór imienia dla potomka. Według polskiego prawa, rodzice mogą nadać dziecku dwa imiona. Na wypadek, gdyby się rozmyślili, mają również 3 miesiące na jego zmianę. Większość par decyduje o wyborze imienia dla malucha jeszcze w czasie ciąży, dlatego po porodzie od razu mogą przejść do kwestii formalnych. Zgłoszenie narodzin dziecka w urzędzie stanu cywilnego musi nastąpić najpóźniej 21 dni od dnia, w którym szpital przekaże nam akt urodzenia (ma na to 3 dni od porodu). Obecnie można tego dokonać zarówno osobiście, jak i online, za pomocą profilu zaufanego. Do złożenia wniosku wystarczy obecność jednego rodzica. Pary, które nie są małżeństwem, muszą jednak wcześniej pamiętać wypełnieniu oświadczenia potwierdzającego uznanie ojcostwa. Podczas rejestracji noworodka jest również nadawany numer PESEL, czyli Powszechnego Elektronicznego Systemy Ewidencji Ludności.
Zgłoszenie do ubezpieczenia
Po zgłoszeniu dziecka do urzędu stanu cywilnego przychodzi czas na wypełnienie deklaracji do ZUS-u. W tym celu wystarczy uzupełnić wniosek ZUS ZCNA. Robi to jeden z rodziców, który chce, by dziecko było dopisane do jego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu może ono korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz zasiłków pochodzących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na dopilnowanie tej formalności rodzice mają 7 dni od przyznania dziecku numeru PESEL.
Wiele osób decyduje się również na wykupienie prywatnego ubezpieczenia na życie oaz pakietu opieki medycznej, który zazwyczaj daje znacznie większe możliwości niż NFZ. W tym celu należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który wybierze najlepszą polisę.
Zgłoszenie do programów socjalnych
Nie jest to punk obowiązkowy, jednak większość rodziców chętnie z niego korzysta. Obecnie mogą oni otrzymać środki z dwóch programów:
• 500+ dostępnego dla wszystkich rodziców bez żadnych dodatkowych kryteriów, wypłacanego co miesiąc;
• Becikowego, czyli jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 zł, dostępnej dla rodziców, których miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza 1922 zł netto.
Wnioski o wypłatę pieniędzy składa się w Urzędzie Miasta lub Gminy albo w odpowiedniej placówce MOPS-u. Można zrobić to również przez Internet. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu terminów – w przypadku becikowego rodzice mają na to rok od urodzenia dziecka. Wniosek o wypłatę świadczenia 500 + należy odnawiać co roku, w innym razie pieniądze przepadną.
Kto u Was zajął się formalnościami?
Kto u Was zajął się formalnościami?
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis
Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
To było już tak dawno, że nie pamiętam :P
OdpowiedzUsuńWszystko to ogarniał mój mąż.
OdpowiedzUsuńJa urodziłam w wieku 17 lat, więc wszystko ogarniała moja mama ;)
OdpowiedzUsuń