Smartfon zastąpiły telefon, aparat, komputer, radio, kompas, a nawet opiekunkę dla naszych dzieci. Jest niewielki, można go mieć zawsze i wszędzie. Zmieniły nasze życie w takim stopniu, w jakim nie udało się to żadnej technicznej nowince. Musimy zdać sobie sprawę, że smartfony podbiły świat w oszałamiającym tempie i stały się nieodzownym atrybutem naszej codzienności. Smartfony towarzyszą nam od rana do wieczora w domu, w pracy, a młode pokolenie nie wyobraża sobie bez nich życia. Bez wątpienia ułatwiają nam funkcjonowanie, ale czy zdajemy sobie sprawę z ich negatywnego a nawet destrukcyjnego wpływu?
Czy mamy powody do obaw?
Czy nomofobia będzie nam towarzyszą każdego dnia?
Czy bliżej ma już do Smombie, czy jeszcze uda mam się trzymać nasze człowieczeństwo?
Muszę przyznać, że książka Manfreda Spitzer'a otworzyła mi oczy na wiele kwestii związanych z relacjami i wpływem "szklanych ekranów" na naukę dzieci i młodzieży. Dzięki lekturze można zauważyć ile rzeczy i umiejętności nam umyka. Poprzez wzmożony kontakt z cyfrowymi technologiami mamy problem z odręcznym pisaniem, zasadami ortografii, liczeniem w pamięci, rozwiązywania trudności, a nawet kontaktem bezpośrednim z innymi ludźmi.
Dla kogo mogłabym polecić książkę? Dla każdego kto chce wiedzieć więcej, poznać aktualne problemy społeczne, nie chce być tylko biernym odbiorcą otaczającego i zmieniającego się świata. Dla każdego kto odczuwa lęk przed pozostawieniem swojego smartfona na kilka godzin poza zasięgiem dłoni. Dla każdego kto z utęsknieniem wyczekuje na sygnał dopływający z social mediów. Dla każdego kto budzi się i zasypia ze smartfonem w ręce. A może łatwiej będzie napisać - dla każdego posiadacza smartfona ...
Bez wątpienia Epidemia smartfonów to obowiązkowa pozycja dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów, ale również dla rodziców, którzy stoją w obliczu wychowania dzieci w nowej rzeczywistości technologicznej. Z pewnością lektura pozwoli na nowe spojrzeć na współczesnych świat i jego problemu.
Książka Epidemia smartfonów ukazała się w serii Kontrasty i kontrowersje wydawnictwa Dobra Literatura. W serii znajdziemy książki poruszające istotne tematy, zmieniające postrzeganie rzeczywistości i dające do myślenia.
A Ty zastanawiałeś się ile czasu spędzasz przed ekranem smartfona?
Oj tak zdecydowanie za dużo spędzam czasu przed tym małym ekranem ;)
OdpowiedzUsuńKsiążki tego typu bardzo lubię :)
A książki to najlepszy sposób na oderwanie się od ekranów :)
UsuńOdpowiadając na Twoje pytanie: za dużo. Ale staram się coś z tym zrobić i zmienić swoje nawyki.
OdpowiedzUsuńMyślę, że zdanie sobie z tego sprawy to najważniejszy krok. Ja od jakiegoś czasu mam włączone powiadomienia o długości czasu spędzanego w scial mediach oraz raport tygodniowej aktywności na smartfonie ;)
Usuń