Życie i śmierć. Wielka księga pytań to studium na temat współczesnej wiedzy oraz teorii opartej na pracy pokoleń naukowców, badaczy i myślicieli. W części pierwszej autorzy obserwują, analizują i prezentują różne aspekty życia człowieka, naczelnych, a także innych gatunków flory i fauny naszej planety. W części drugiej zatytułowanej Śmierć skupiają swoją uwagę na rozważaniach dotyczących przemijania istot żywych. W czasie lektury odkryjemy, dlaczego mysz żyje zaledwie trzy lata, a homar sto czterdzieści oraz poznamy gatunki, które możemy nazwać nieśmiertelnymi. Dowiemy się co to jest melanina, dymorfizm płciowy, poznamy życie neandertalczyka i współczesnych Hiszpanów. Poznamy podstawy badań szeregu sławnych uczonych oraz teorie powstałe przez ostatnie dziesięciolecia. W czasie lektury otrzymamy sporą dawkę wiedzy paleontologicznej i biologicznej, jednak w większości wyjaśniona jest na prostych przykładach z życia codziennego. Wraz autorami wędrujemy uliczkami Madrytu, odwiedzamy popularne restauracje, targowiska, plac zabaw, a nawet stanowisko archeologiczne. W czasie naszej czytelniczej podróżny odkrywamy, że wszędzie tam ukryta jest biologia i powtarzający się cykl życia oraz śmierci.
Czy jesteśmy zaprogramowani na określoną długość życia?
Czy człowiek może być nieśmiertelny?
A może to dobrze, że umieramy?
Autorzy wprowadzają czytelnika w świat naukowych rozważań na temat istoty życia, przemijania i śmierci. Na przeszło czterystu stronicowej rozprawie stawiają mnóstwo pytań o sens życia w aspektach biologicznych, historycznych i filozoficznych. Nie odrzucają pytań trudnych i tych, na której nie posiadają jednoznacznej odpowiedzi. Wszak w tytule znajdziemy Wielka księga pytań nieco wskazując, że nie wszystkie odpowiedzi są podane na przysłowiowej tacy. To skutecznie zmusza czytelnika do refleksji i dalszych poszukiwań.
Książka pomimo wyraźnego aspektu naukowego zawiera również zabawne anegdoty i ciekawostki, dzięki czemu czytelnik odnosi wrażenie, że czyta opowieść przygodowo-obyczajową, a nie nużącą rozprawę akademicką. Należy jednak podkreślić, że wszelkie informacje są oparte o rzetelne źródła i podstawy badań naukowych. Całość została podzielona na 16 często bardzo krótkich rozdziałów, a informacje przekazane są w przystępny i zrozumiały. Książkę czyta się lekko i całkiem szybko.
Jeśli fascynują Cię zagadnienia związane z ewolucją życia, to książka dla Ciebie. Jeśli natomiast skupiasz się bardziej na filozoficznych podstawach życia, to również znajdziesz w niej coś dla siebie. Jeśli chcesz odkryć i dowiedzieć się czegoś więcej o fenomenie życia, to również polecam sięgnij po tę lekturę.
Na jakie pytanie Ty chcesz znaleźć odpowiedź?
Brzmi ciekawie! Myślę, że mogłabym przeczytać tą książkę z zainteresowaniem, lubię takie tamaty
OdpowiedzUsuńBrzmi ciekawie. Może uda mi się poczytać
OdpowiedzUsuńFaktycznie jest to bardzo zajmujące wydanie.
OdpowiedzUsuńCiekawa propozycja. Lektura z pewnością znajdzie swoich zwolenników.
OdpowiedzUsuń