Trylogię otwiera najobszerniejszy tom pt. Noc w Berlinie, którego akcja rozgrywa się w latach dwudziestych i trzydziestych. Berlin, stolica muzeów, teatrów, tętnił życiem artystycznym, w których liczył się talent i pasja. To wówczas młody malarz pochodzenia żydowskiego, Joachim Werner rozpoczyna swoją karierę i zdobywa znaczące miejsce w światku malarskim. Utalentowany malarz aktów kobiecych szybko zdobywa grono majętnych wielbicieli oraz dam pragnących pozować do jego obrazów. Niestety wraz z dojściem do władcy nazistów berlińska rzeczywistość ulega zmianie. Dla Joachima kończy się świat, w którym może swobodnie tworzyć i żyć, jednak w całym tym szaleństwie otwiera się okno na niespodziewaną miłość.
Akcja tomu Berlin, późne lato, rozgrywa się 1943 roku w stolicy Niemiec zmagającej się z ideologiczną i bezwzględną rzeczywistością wojenną. Otto Peters niegdyś ceniony pisarz, stara się dotrwać do wojny, która nie tylko odebrała mu żonę, syna, ale również chęć do tworzenia. Jego los może odmienić propozycja współpracy nad filmem propagandowym oraz spotkanie poszukiwanej przez Gestapo uciekinierki z obozu koncentracyjnego. Książka ukazuje okrutny czas wojny widziany oczami zwykłego Niemca oraz niemożliwe uczucie, między dwojgiem ludzi, których dzieli wszystko. Miłość, która daje wszystko i zabiera wszystko. Trudne decyzje i wybory kształtują losy bohaterów pragnących przetrwać za wszelką cenę.
Ostatnia część trylogii pt. Króliki Pana Boga przenoszą czytelnika w dni pełne nadziei wypełnione okrucieństwem, gdy zabłąkane dusze pragną tylko wrócić do własnych domów. Adam, Halina oraz kilkuletni Honza przeżyli zesłanie, jednak muszą zmierzyć się z powojennym chaosem, bezprawiem oraz Sowieckim okupantem. Wstrząsająca opowieść o tym, co w ludziach może być najgorsze, ale również o pragnieniu bliskości, miłości i lepszego jutra. Książka pełna jest zwrotów akcji i skomplikowanych decyzji bohaterów, przez co utrzymuje w napięciu do ostatnich stron.
Opowieść o miłości, namiętności i wyborach, które w czasach totalitarnych decydują o życiu lub śmierci.
II wojna światowa odmieniła losy milionów mieszkańców Europy i świata, co doskonale ukazuje Grzegorz Kozera w książkach z serii Trylogia niemiecka. Niezwykle przejmujące opowieści pozwalają spojrzeć na tragizm wojenny w różnych ujęciach - młodego żyda urodzonego w Berlinie, niemieckiego pisarze nie godzącego się z hitlerowską propagandą oraz Polaków pragnących żyć wbrew wszystkiemu. Powieści napisane z pasją i dużą wiedzą historyczną, nie tylko o koszmarze wojny, ale także o nadziei i miłości. Nie jest to łatwa i przyjemna lektura. W książkach nie brakuje szalonego okrucieństwa, przemocy, zwyrodnienia, ale to wszystko sprawia, że chłoniemy historie ze łzami w duszy. Gorąco polecam całą serię.
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis Ci się spodobał.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz