Jesteśmy z zabiegani, zapatrzeni w szklane ekrany, a tuż niedaleko nas, pod naszymi nogami istnieje fascynujący świat.
Większość z Was pewnie na dźwięk słowa owady, kręci z obrzeżeniem głową. No może jeszcze kolorowe motyle, zachwycają nas w czasie spacerów po parku. Jednak pozostali przedstawiciele owadziej gromady nie są tak miło akceptowane. Dużo większą fascynacje małymi stworzonkami wykazują nasze dzieci. Nieważne, że włochate, obślizgłe, czy dziwnie pachnące trzeba obejrzeć, a może nawet dotknąć. Jestem zdania, że mimo naszych dorosłych uprzedzeń powinniśmy dzieciakom pozwolić poznawać świat i różnorodność przyrodniczą.
Autor: M.G. Leonard
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 13.03.2018
Liczba stron: 160
Data wydania: 13.03.2018
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Cena: 34,99 zł
Przewodnik miłośników chrząszczy autorstwa Montgomery George Leonard to małe kompendium wiedzy dla każdego koleopterologa, czyli badacza chrząszczy. Już na wewnętrznej okładce czeka na czytelnika wyjątkowe zaproszenie. Wystarczy wpisać swoje imię by stać się właścicielem skarbnicy wiedzy chrząszczowej.
Zajrzyjmy więc do środka.
W książce nie znajdziemy tradycyjnego opisu gatunków w porządku systematycznym, a swobodną prezentację wybranych gatunków chrząszczy z całego świata. We wstępnie autorka książki zaprasza nas do wspólnej wyprawy w świat fascynujących i różnorodnych owadów. Krok po kroku przedstawia nam ogólne informacje o budowie, cyklu życiowym, nazewnictwie oraz klasyfikację chrząszczy. Przybliża również pracę koleopterologa, pomaga w skompletowaniu niezbędnego ekwipunku owadziego badacza i podpowiada, gdzie szukać chrząszczy. Kolejny rodzaj prezentuje wyjątkowy zestaw najciekawszych, najpiękniejszych, najbardziej zadziwiających i niewiarygodnych gatunków chrząszczy żyjących na całej kuli ziemskiej. Już same ich nazwy wprawiają w osłupienie - mrzyk gabinetowy, oleica krówka, czy próchniaczek czarniawy. Na ostatnich stronach możemy poznać autorkę książki oraz osoby współpracujące w tworzeniu Przewodnika miłośników chrząszczy.
Wszystkie wiadomości przedstawione są bardzo przystępnie i ciekawe, nie ma miejsca na nudę, a komentarze dodatkowo wzmacniają lekki i zabawny przekaz. Muszę podkreślić, że zawarte w książce informacje są bardzo fachowe i rzeczowe, przez co czytelnik otrzymuje sporą dawkę wiedzy przyrodniczej. Bardzo przydatny jest również słownik, który zawiera podstawowe zagadnienia entomologiczne. Książka może być doskonałym źródłem informacji o chrząszczach oraz skutecznie rozbudzi zainteresowania przyrodnicze małych i dużych entomologów.
Wszystkie wiadomości przedstawione są bardzo przystępnie i ciekawe, nie ma miejsca na nudę, a komentarze dodatkowo wzmacniają lekki i zabawny przekaz. Muszę podkreślić, że zawarte w książce informacje są bardzo fachowe i rzeczowe, przez co czytelnik otrzymuje sporą dawkę wiedzy przyrodniczej. Bardzo przydatny jest również słownik, który zawiera podstawowe zagadnienia entomologiczne. Książka może być doskonałym źródłem informacji o chrząszczach oraz skutecznie rozbudzi zainteresowania przyrodnicze małych i dużych entomologów.
Książka jest ciekawa, zaskakująca, ale przede wszystkim przepięknie wydana. Strony przybrudzone, z plamami i mnóstwem zabawnych odręcznych komentarz na marginesie dają wrażenie, że to bardzo ważny dokument badawczy. Ilustracje chrząszczy, które wyszły spod ręki Carim Nahaboo zachwycają. Są bardzo realistyczne, dopracowane w najmniejszym szczególe, po prostu urzekające.
Są takie książki, do których trzeba się przekonać, może odłożyć i
wrócić za jakiś czas. Są również takie książki, które zachwycają jeszcze
bardziej z każdą kolejną stroną i z każdą wspólnie spędzoną chwilą. Przewodnik miłośników chrząszczy to książka z tej drugiej kategorii, bardzo nam się podoba, dlatego mamy dla Was jeden egzemplarz. Wystarczy, że w komentarzu poniżej lub na FB opiszecie do kogo ma trafić ta książka i dlaczego?
ROZDANIE KSIĄŻKOWE "Przewodnik miłośników chrząszczy"
- Rozdanie trwa od czwartku 10.-24.04.2019 godz. 23.59
- Konkurs odbywa się na fanpage Mama do Sześcianu oraz na blogu Mama do Sześcianu pod tym postem.
- Rozdanie skierowane jest do fanów bloga/fanpage Mama do Sześcianu oraz Wydawnictwa Wilga
- Warunkiem uczestnictwa w rozdaniu jest zgłoszenie odpowiedzi na pytanie: Do kogo ma trafić Przewodnik miłośników chrząszczy i dlaczego?
- Zgłoszenia w formie tekstu/fotografii można składać na blogu pod tym postem lub na fanpage Mama do Sześcianu.
- Nagrodą jest 1 egzemplarz książki Przewodnik miłośników chrząszczy M.G. Leonard Nagrody nie mogą być wymieniane na gotówkę, ani na inne nagrody rzeczowe.
- Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Wilga
- To nie jest gra losowa w rozumieniu prawa. Osoba, która otrzyma książkę zostanie wybrana przeze mnie spośród tych, które wypełnią zasady rozdania.
- Ogłoszenie wyniku nastąpi do 3 dni na blogu w tym poście oraz na fanpage Mama do Sześcianu.
- Udział w zabawie mogą brać osoby tylko zamieszkałe w Polsce. Książki wyślę na swój koszt, za pośrednictwem Poczty Polskiej w przeciągu 7 dni od podania nazwiska osoby, która otrzyma książkę i podania przez nią adresu do wysyłki.
- Warunkiem wysłania książek jest podanie przez osobę wytypowaną danych adresowych. Dane nie będą przechowywane w rozumieniu przepisów RODO, a jedynie przekazane Poczcie Polskiej w celu doręczenia przesyłki.
- Aby brać pełny udział w zabawie trzeba posiadać aktywne konto na Facebook, jednocześnie portal nie bierze odpowiedzialności z w/w konkurs.
WYNIKI ROZDANIA "Przewodnik miłośników chrząszczy"
Bardzo dziękuję za wszystkie zgłoszenia. Wybór był bardzo trudny i rozdałabym 5,10, a nawet 50 przewodników, bo to piękna propozycja dla każdego miłośnika przyrody. Książkę mam jednak jedną i trafia ona do Pani Marty i małej miłośniczki kowali bezskrzydłych - Anielki :)
Gratulacje!
Bardzo się cieszę, że tu jesteś! Mam nadzieję, że wpis
Ci się spodobał.
Zapraszam do komentowania tu lub na FB. Pozdrawiam!
Zdecydowanie ja z tych co nie lubią wszelakiego "robactwa"... Moja Dusia zresztą też. Ale mieszkamy na wsi i siłą rzeczy spotykamy na codzień nie tylko barwne motyle ale i m.in. różne chrząszcze... Może ta książka pozwoliłaby nam ciut je polubić a przedewszystkim rozróżniać. Dlatego zawalczymy o nią :-)
OdpowiedzUsuńAgnieszka Stępniak
Moje dzieci kochają wszystko co żyje. Oczywiście są odstępstwa np. Natka nie lubi mrówek od kiedy wleciała tyłkiem mrowisko, a Arti psów, bo go kiedyś jamnik oszczekał. Ale zdarzało im się hodować ślimaki czy dżdżownice w słoiku ;) Z chrząszczami mamy problem, bo nie bardzo wiemy co jedzą. Ale Natka ma swój ulubiony rodzaj: czerwony z czarnym paskiem. Obłażą lipę w pobliżu naszego przystanku autobusowego i zawsze wracając z przedszkola musimy z nimi porozmawiać. Niestety nie wiem też jak się nazywają, wiec z pomocą tej książki z chęcią je lepiej poznamy.
OdpowiedzUsuńPrzewodnik miłośników chrząszczy zdecydowanie powinien trafić do mojego syna- sześcioletniego Filipa. Filip jest największym fanem robali, jakiego znam. Na każdy spacer zabiera buteleczkę z korkiem w nadziei, że uda mu się złapać jakieś żyjątko. Później to hoduje (o zgrozo!) a nieraz zdarzy się także, że to coś mu ucieknie. Rok temu miał chrząszcza, który co chwila mu uciekał, ale Filip szczęśliwie zawsze go odnajdywał i ponownie zamykał w niewoli. Każdy spacer z Filipem i jego młodszym bratem 3,5 letnim Kubusiem wygląda tak, że chłopcy co chwila zatrzymują się i pochylają nad jakąś formą życia, a ja stoję nad nimi jak kołek i błagam,żebyśmy mogli wreszcie pójść dalej (zwykle kilka metrów do momentu, aż znowu coś wypatrzą). Największe pole do obserwacji owadów mają na wsi i na działce, stamtąd też zwykle wracamy z jakimś nowym zwierzątkiem domowym...Raz Filip nałapał mrówek do tej swojej buteleczki,kiedy usnął w samochodzie buteleczka wypadła mu z rąk, korek się wysunął a mrówki rozlazły nam się po całym aucie...Kiedyś na Starym Mieście złapał ćmę, nie miał wtedy swojej ukochanej buteleczki, więc ćmę przez godzinę wiózł z dłoni. Co z tego, że ma własnego patyczaka w domu- ciągle i tak czuje potrzebę hodowania nowych stworzonek.Tak więc podsumowując- mam w domu miłośnika przyrody, z którym nie mogę się nudzić. Dzięki takiej książce Filip mógłby zdobyć nowe informacje o swoich ukochanych owadach oraz poznać ich nazwy.
OdpowiedzUsuńMoje dzieci uwielbiają obserwować wszelkiego rodzaju robactwo, ku mojemu ubolewaniu. Byłyby uszczęśliwione mogąc przyjrzeć się z bliska tym szczegółowym ilustracjom i poczytać o zwyczajach i budowie swoich ulubionych zwierzątek.
OdpowiedzUsuńMój syn ma 3 lata i uwielbia obserwować robaczki. Ale ja już z daleka, boje się. Chociaż książka jest super i bardzo edukacyjna.
OdpowiedzUsuńJak byłam dzieckiem uwielbiałam patrzeć na robaczki i się ich nie bałam. Dziś już trochę gorzej :p choć nie panikuję na ich widok.
OdpowiedzUsuńMuszę pomyśleć nad jakąś odpowiedzią, bo uwielbiam obserwować chrząszcze i inne owady - są naprawdę fascynujące!
OdpowiedzUsuńOwady od zawsze fascynowały mojego syna :)
OdpowiedzUsuńA mój Stasiek przerysowuje te owady sobie. Idzie mu coraz lepiej... :)
OdpowiedzUsuń